Historia firmy

 

ZAKŁADY LOTNICZE Margański & Mysłowski S.A.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Historia Firmy
Historia Zakładów Lotniczych Margański&Mysłowski sięga roku 1986, kiedy mgr inż. Edward Margański założył "Zakład Remontów i Produkcji Sprzętu Lotniczego". Początkowo firma zajmowała się przeglądami i naprawami szybowców drewnianych.
W 1990 roku działalność przedsiębiorstwa rozszerzyła się o projektowanie konstrukcji szybowców. W ciągu zaledwie 26 miesięcy zaprojektowano, zbudowano prototypy, dokonano oblotu, uzyskano Certyfikat Typu oraz wprowadzono do produkcji szybowiec S-1 Swift.
Sukcesy szybowca SWIFT pozwoliły na pozyskanie zamówienia od firmy MDM Ltd. na projekt akrobacyjnego szybowca dwumiejscowego, co doprowadziło do rozpoczęcia prac nad szybowcem MDM-1 Fox. 27 lipca 1994 roku nowy szybowiec otrzymał Certyfikat Typu.
W 1999 roku opierając się na dotychczasowym doświadczeniu oraz zrealizowanych wcześniej pracach wstępnych rozpoczęto prace nad prototypem odrzutowego samolotu szkolno-treningowego - Iskra II z silnikiem o ciągu 1300-1500 kG. Samolot z nową nazwą "Bielik " został oblatany w 2003 roku.
Równolegle do produkcji lotniczej, przedsiębiorstwo uczestniczyło w projektach dotyczących innych obszarów produkcyjnych, jakimi było wytwarzanie łopaty wirnika (średnica 44 m) siłowni wiatrowej z kompozytu zbrojonego włóknem szklanym o mocy 1000 kW.
W 2001 roku rozpoczęto także prace nad nową konstrukcja lotniczą: dyspozycyjnym samolotem EM-11 "Orka", którego oblot nastąpił w 2003 roku. Po budowie kolejnych dwóch prototypów, dwóch egzemplarzy przedseryjnych, przeprowadzeniu szeregu prób naziemnych oraz prób w locie i skompletowaniu dokumentacji dowodowej, 8 kwietnia 2011 roku samolot EM-11C Orka uzyskał Certyfikat Typu.
W roku 2010 wznowiono produkcję szybowca akrobacyjnego MDM-1 Fox.
Obecnie przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją szybowców MDM-1 Fox oraz samolotów EM-11C Orka.
Początkiem października 2011r. Zakłady Lotnicze przekształcone zostały w spółkę akcyjną przyjmując pełną nazwę Zakłady Lotnicze Margański&Mysłowski S.A.
 
 
OSIĄGNIĘCIA FIRMY:
 
Dobry Wzór
Dobry Wzór to znak przyznawany co roku przez IWP wyrobom, które odznaczają się wysokim poziomem wzornictwa. Konkurs organizowany jest od 1993 roku. W każdej edycji spośród wszystkich produktów nagrodzonych znakiem Dobry Wzór wyłaniana jest nagroda Ministra Gospodarki - Wzór Roku.
26 kwietnia na Gali rozstrzygnięcia XIV edycji ogólnopolskiego konkursu Dobry Wzór 2006 na najlepiej zaprojektowane produkty na polskim rynku, rozdano 6 nagród głównych w trzech kategoriach konkursowych i dwie nagrody specjalne.
Samolot EM-11C Orka otrzymał dwie nagrody:
Wzór Roku 2006 - nagrodę specjalną ministra gospodarki dla najlepszego produktu zaprojektowanego przez polskiego projektanta i wyprodukowanego przez polskiego przedsiębiorcę
Dobry Wzór 2006 - za szczególne walory wzornicze - w kategorii Sfera Pracy
 
Certyfikaty:
-                Zatwierdzenie Organizacji Produkującej (POA) nr PL.21G.0012
-                Zatwierdzenie Organizacji Projektującej (DOA) nr EASA.21J.117
-                Szybowiec Swift S-1: Certyfikat Typu nr EASA.A.038
-                Szybowiec MDM-1 Fox: Certyfikat Typu nr EASA.A.039
-                Samolot EM-11C Orka Certyfikat Typu nr EASA.A.115

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Projekt i wykonanie www.e-lan.pl  DO GÓRY